درباره جشنواره سی پال

سی پال، سی رشته به هم تنیده هنر دستی ایرانی است که همچون سی مرغ افسانه ای عطار دل به راه می سپارند و هفت وادی عشق از سر می گذراند تا سیمرغ شوند. سی پال در هر سفر خود دل به دل همراهان خویش می سپارد تا سوغاتش هنر دستان هنرمندان این مرز و بوم باشد.
درباره جشنواره سی پال

 

سی پال، سی رشته به هم تنیده هنر دستی ایرانی است که همچون سی مرغ افسانه ای عطار دل به راه می سپارند و هفت وادی عشق از سر می گذراند تا سیمرغ شوند. سیپال درهر سفر خود دل به دل همراهان خویش می سپارد تا سوغات اش هنر دستان هنرمندان این مرز و بوم باشد.

 

 درباره جشنواره سی پال

چیامد با اتکا به مدیریت فعال و در راستای اهداف خود با حمایت بنیاد ملی مد و لباس اقدام به طراحی و برگزاری جشنواره ای به نام سی پال با محوریت حمایت از تولید داخلی و طراحان ایرانی کرد. این جشنواره با هدف شناسایی، تشویق و حمایت فعالان این عرصه متولد شده تا این فرصت را برای خلّاقان مد و لباس ایجاد کند که در هرجایی که هستند با هر توانایی که دارند، با نگاه هنرمندانه و منحصر به فرد خود شجاعانه دست به طراحی و تولید محصولاتی بزنند که با تکیه به فرهنگ پوشش ایرانی–اسلامی، نیاز جامعه و جریان مد و لباس به سمت حمایت از تولید ملّی و کالای ایرانی رهنمون شود.

اندیشه برگزاری جشنواره سی پال از ملاقات صدها طراح خلاق، فعالان کسب و کار و تولیدکنندگان داخلی شکل گرفت. گنجینه ای که بی شک معرفی، تشویق و حمایت از یکایک آنان در قالب جشنواره ای خلّاقیت محور می تواند راهگشای هنر- صنعت مد و لباس در ایران باشد.

جشنواره همواره محل رقابت نوآوران بوده است و باید جایگاهی برای عرضه فکرو اندیشه بروز پیدا کند. نیاز به محک و سنجش، هنرمند را به چالش با خود خلّاقش می کشاند و نتیجه آن توانمندی و به روز ماندن هنر اوست.

جشنواره سی پال در بهم رسانی طراحان و تولیدکنندگان و گسترش کسب و کارهای نوین و مشاوره برای اقدام وتقویت آنها برنامه ریزی شده است. ما بر آنیم  که با حمایت و حضور فعالان مد و لباس در جشنواره سی پال، رقابتی سالم و مشارکتی سودمند را رقم بزنیم.

 

اهداف سی پال

 

اولین دوره سی پال

اولین دوره جشنواره سی پال در آذر 97 با دریافت 4000هزار اثرکه بیش از 53 در صد آن مربوط به طراحان سراسر ایران درمجموعه آسمان زعفرانیه وابسته به فرهنگستان هنر ایران با حضور خانم ابتکار افتتاح شد. در این رویکرد سرکارخانم دکتر ابتکار معاون محترم رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، سرکار خانم دکتر لاهوتی مشاور عالی خانم ابتکار، سرکار خانم دکترشارقی ریاست محترم امور بانوان استانداری، سرکار خانم دکترسیده فاطمه مقیمی ریاست محترم کانون زنان بازرگان ایران، جناب دکتر مجابی مشاور عالی خانم ابتکار، سرکار خانم دکتر کاتب ریاست دانشگاه الزهرا، جناب آقای دکتر یارزاده دبیر کل مجمع جهانی شهرهای اسلامی، جناب آقای دکتر علیرضا احمدیان دبیرکل مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم، جناب آقای دکتر مجیدی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو، جناب آقای شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مدیران ارشد شهرداری تهران، استانداری تهران، فرمانداری تهران، اعضای اتاق بازرگانی ایران، انجمن زنان دیپلمات، انجمن زنان کارآفرین، راسای انجمن های دوستی حضور داشتند.

یکی از مهمترین اهداف و مزیتهای اصلی جشنواره سی پال شبکه سازی است. درتمام مقاطع برگزاری جشنواره سی پال تلاش مدیران آن فراهم آوردن بستری برای شناسایی و معرفی افراد و ایجاد لینک های ارتباطی بین فعالان مد و لباس است. یکی از بزرگترین معضلات جامعه مد ایران عدم آشنایی و شناخت توانمندیهای همکاران خود است. در جشنواره سی پال با برگزاری 16 کارگاه با محوریت موضوعات تخصصی و موضوعات توسعه کسب و کار، بازاریابی ، کارآفرینی، برندسازی فرصتی را برای آشنایی افراد با اساتید و با همکاران خود فراهم  آورد.

 سی پال به مدت یک هفته میزبان 3000 نفر بازدیده کننده بود. همچنین با برگزار16 ورکشاپ تخصصی و توسعه کسب بطور متوسط 2250 نفرساعت از کارگاه ها بهره برداری شد.

اختتامیه سی پال با انتخاب سه برگزیده در هر بخش و تقدیر از 40 هنرمند و دوپیشکسوت در مجموعه آسمان زعفرانیه پایان یافت.

عموم شرکت کنندگان به ترتیب از شهرهای تهران/البرز/اصفهان/شیراز/تبریز/مشهد قزوین/کرمانشاه /اراک /کرمان/ گیلان/ بندرگناوه بندرعباس/ آمل/ چالوس/ قم/ گرگان سمنان/ ورامین/ سبزوار/ بابل /گلستان شهرستان کلاله/ ارومیه /بندرانزلی/ ابهر بم/ قشم / رشت /قائمشهر / یزد / شهرقدس / بومهن / ایلام / اهواز / اردبیل / آمل/ آذربایجان شرقی/ سنندج بودند

 

دومین دوره جشنواره سی پال

 سی پال در دومین دوره خود رویکردی گسترده تر وتخصصی تری را اتخاذ نموده است. انتخاب موضوعی در خور با نام جاده ابریشم که به لحاظ تاریخی، فرهنگی، هنری منبع الهام و اقتباس طراحان و هنرمندان را فراهم آورده و در ایجاد هماهنگی بصری موثر است. استفاده از سبک های جهانی در ارائه اثر بی شک دامنه مطالعات طراحان را گسترده تر نموده و راه را برای حضور در عرصه های بین المللی هموار می سازد. ارائه اثر در قالب کالکشن و تک اثر از دیگر تدابیر برای تنوع و غنا بخشیدن به محتوای جشنواره است. حضور در بخش حرفه ای و نیمه حرفه ای بستری است تا افراد کم تجربه تر ضمن آنکه حمایت می شوند در کنار افراد با تجربه بیشتر بیاموزند. در همین راستا سی پال  دوره های تخصصی برای شرکت کنندگان تدارک دیده است.

چه کسانی می توانند در جشنواره سی پال شرکت کنند؟

تمامی طرّاحان و فعالان مد و لباس خلّاق و مستعد، چه بصورت مستقل و چه بصورت غیرمستقل در بخش های طرّاحی لباس و تصویرسازی آن، طرّاحی کیف و کفش و تصویرسازی آن، طرّاحی جواهرات و زیورآلات و تصویرسازی آن، عکاسی مد،مدنویسی و مقالات و پایان نامه ها می توانند از سرتاسر ایران در این جشنواره شرکت نمایند و با در نظر گرفتن چهارچوب فراخوان، هیچگونه محدودیتی برای شرکت در جشنواره وجود ندارد.

چگونه می توان در جشنواره سی پال شرکت کرد؟

ثبت نام و شرکت در جشنواره سی پال از طریق سایت www.CipalFestival.com  در بخش "ثبت نام در جشنواره" انجام می پذیرد. در هر بخش شرکت کنندگان می توانند با کامل کردن فرم ثبت نام و وارد کردن اطلاعات فردی، 10 اثر را در قالب فایل JPG در جشنواره بصورت آنلاین شرکت دهند. شرکت کنندگان بعد از ثبت نام کامل، کد دریافت خواهند کرد. کسانی که از طریق هیأت داوران منتخب شوند، آثارشان درگالری جشنواره به نمایش درمی آید. برگزیدگان هر بخش تقدیر خواهند شد و در روز اختتامیّه، لوح تقدیر و تندیسی به رسم یادبود دریافت می کنند.

به امید دیدارتان در سی پال.